EGM’den ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarına ikaz

Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD’de yapılacak geniş iştirakli tertiplerle ilgili Türk vatandaşlarını uyararak, Amerikan polisinin gerçek mermi ve elektro şok kullanımı ihtimaline karşı protesto ve şov alanlarından uzak durulması davetinde bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal medya hesabından, Amerika Birleşik Devletlerinde yapılacak geniş iştirakli tertiplerle ilgili Türk vatandaşlarını uyardı. İkazda, Amerikan polisinin geniş iştirakli tertiplerde çıkan protestolar için tedbir almasına rağmen geçmişte yaşanan olaylarda gerçek mermi ve elektro şok kullanımı, göz yaşartıcı gaz ile müdahale ve şiddet olaylarının unutulmaması gerektiği vurgulandı. Bu tip şovların denetim edilmesinin güç olduğu belirtilen açıklamada, şovlar şiddet aksiyonlarına dönüşebileceği için bu yerlerden kaçınılması gerektiği belirtildi.

Türk vatandaşlarına kalabalıktan kaçınılması, dikkat cazip davranışlarda bulunulmaması, protesto ve şov alanlarından uzak durulması ve anlık gelişmeler için medyanın takip edilmesi önerildi. (İHA)