DSÖ: Covid-19 global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ediyor

Dünyayı 2.5 yıldır tesiri altına alan ve birçok kişinin vefatına sebep olan Covid-19 salgını tesirini sürdürüyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını hakkında açıklamalarda bulundu.

DSÖ’nün bağımsız uzmanlardan oluşan Acil Durum Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Covid-19’un 30 Ocak 2020’de DSÖ tarafından Uluslararası Değer Arz Eden Halk Sıhhati Acil Durumu ilan etmesinden bu yana hala global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ettiği tabir edildi.

Son 2 haftada hadiseler yüzde 30 arttı

Artan olaylar, devam eden viral evrim ve kimi ülkelerde sıhhat hizmetleri üzerinde devam eden baskı nedeniyle Covid-19 salgınının hala acil bir durum olduğu manasına geldiğini aktaran komite, son iki haftada DSÖ’ye bildirilen hadiselerin yüzde 30 arttığını lakin büyük ölçüde aşılardan kaynaklanan artan nüfus bağışıklığının hastaneye yatışları ve can kayıplarını azalttığını belirtti.


“Covid-19 hiçbir yerde bitmedi”

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde sanal bir basın toplantısında yaptığı açıklamada,Covid-19 hiçbir yerde bitmediifadelerini kullanarak, Virüs bize gerçek gelirken, biz de geri itmeliyiz.dedi.

6.5 milyona yakın insan hayatını kaybetti

İHA’nın haberine nazaran, dünya genelinde 561 milyon 978 bin 768 Covid-19 hadisesi tespit edilirken, 6 milyon 375 bin 51 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.