DSİ’den 42 arazi için toplulaştırma kararı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; Kayseri, Nevşehir, Ardahan, Afyonkarahisar ve Kayseri’de bulunan kimi yerlerde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verdi.

Karar bugünkü Resmî Gazete’de yayınlandı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanun’un ek dokuzuncu unsuru uyarınca Kayseri’de 1, Nevşehir’de 2, Ardahan’da 30, Afyon’da 4, Kayseri’de 6 olmak üzere toplamda 42 arazi için toplulaştırma uygulanacak.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI NEDİR?

Arazi toplulaştırması; çeşitli nedenlerle ekonomik olarak ziraî faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek biçimde yahut toprak koruma ve zirai sulama önlemlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış, bozuk biçimli parsellerin bir ortaya getirilerek daha sistemli parseller halinde tarla içi geliştirme hizmetleri ile birlikte çağdaş tarım işletmeciliği temellerine ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yine düzenlenmesi sürecine “arazi toplulaştırması” deniliyor. (HABER MERKEZİ)