DİSK-AR dar gelirlilerin enflasyonunu hesapladı, asgari ücret çağrısı yaptı

DİSK-AR, dar gelirlilerin gıda enflasyonunun yüzde 100 civarında olduğunu belirtti. Fiyat artışlarının devam edeceğini vurgulayan DİSK-AR, “Yılın ilk üç ayında enflasyona yenilen asgari ücret acilen yeniden belirlenmelidir!” çağrısını yaptı.

EKONOMİ 04.04.2022 11:23

DİSK-AR dar gelirlilerin enflasyonunu hesapladı, asgari ücret çağrısı yaptı

Abone Ol google-news

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), dar gelirlilerin gıda enflasyonunu hesapladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mart ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından DİSK-AR, dar gelirlilerin gıda enflasyonunu açıkladı.

TÜİK gıda enflasyonunu yüzde 70 olarak belirtirken, DİSK-AR’ın hesaplamalarına göre, emeklilerde gıda enflasyonu yüzde 89,6 oldu.

Düşük gelirli ikinci yüzde 20’nin gıda enflasyonu yüzde 90,6 olurken, düşük gelirli ilk yüzde 20’nin gıda enflasyonu ise yüzde 103,8 olarak belirtildi.

disk-ar-dar-gelirlilerin-enflasyonunu-hesapladi-asgari-ucret-cagrisi-yapti-999064-1.

ASGARİ ÜCRET ÇAĞRISI

“Resmi enflasyonun yüzde 60’ı gıda enflasyonunun yüzde 70’i aştığı Mart 2022’de asgari ücret zammı erimiş oldu” diyen DİSK-Ar, “Yılın ilk üç ayında enflasyona yenilen asgari ücret acilen yeniden belirlenmelidir!” çağrısını yaptı.

AKP’nin enflasyonda rekor kırmaya devam ettiğini belirten DİSK-AR, “AKP Aralık 2002’de yüzde 29,7 ile devraldığı enflasyonu 20 yıl sonra yüzde 60’ın üstüne yükseltti” bilgisini paylaştı.

disk-ar-dar-gelirlilerin-enflasyonunu-hesapladi-asgari-ucret-cagrisi-yapti-999065-1.

FİYAT ARTIŞLARI DEVAM EDECEK

Fiyat artışlarının devam edeceğini vurgulayan DİSK-AR, şunları söyledi: “TÜFE yüzde 61,14 olarak açıklanırken, yurt içi ÜFE yüzde 114,97 olarak açıklandı. TÜFE ile ÜFE farkı 54 puana ulaştı. Bunun anlamı ÜFE’nin önümüzdeki aylarda da artmaya devam edecek olmasıdır. Üretici fiyatları tüketici fiyatlarına da yansıyacak.”

disk-ar-dar-gelirlilerin-enflasyonunu-hesapladi-asgari-ucret-cagrisi-yapti-999066-1.

DİSK-AR’ın sosyal medya paylaşımında, “Metodolojik not: Dar gelirlilerin ve emeklilerin gıda enflasyonu hesabında, TÜİK’in gelire göre tüketim harcamasının ve temel gelir kaynağının hanehalkı tüketim harcamasının türlerine göre dağılımı (2019) verileri ile ana harcama gruplarına göre TÜFE verileri esas alındı” bilgisine yer verildi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun