Dev Bankadan Türkiye İçin Faiz Tahmini! Sonu Mu Geliyor?

İngiliz HSBC Ekonomisti Melis Metiner tarafından kaleme alınan raporda Türkiye’nin haftaya büyük montanlı faiz artışı yapabileceği belirtildi.

Yıl sonunda politika faizinin yüzde 32,5 olması beklendiği belirtilen rapora göre gelecek hafta gerçekleşecek toplantıda da 250 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. Açıklamada “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son dönemde para politikası duruşunun politika faizinin ima ettiğinden daha sıkı olduğu ve pozitif reel faize yaklaşıldığı mesajını vermişti.

Bu yorumlar, sıkılaşma döngüsünün sonuna yaklaşıldığı görüşümüzle uyumlu. Şimdilik yılın son çeyreği için ek faiz artışı beklemiyoruz ancak dezenflasyonist süreç hayal kırıklığı yaratmaya devam ederse TCMB daha fazlasını yapabilir” ifadesine yer verildi.

HSBC, 26 Ekim’de TCMB’nin politika faizini 250 baz puan artışla yüzde 32,5’e yükselteceğini ve son çeyrekte başka bir faiz artışına gitmeyeceğini öngördü.

TCMB Para Politikası Kurulu Eylül toplantısında bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmişti. Böylece TCMB yeni yönetimi altında dördüncü faiz artışını gerçekleştirmişti.

EKONOMİSTTEN DİKKAT ÇEKEN YAZI

Ekonomist Mahfi Eğilmez de kaleme aldığı yazıda, faize dikkat çekerek Türkiye’nin ekonomi politikaları açısından bir yol ayrımına geldiğini belirtti. Eğilmez, “İktidarın iki seçenekten birisini tercih etmesi aşamasına doğru ilerliyoruz: Ekonomide küçülmeye ve işsizliğe razı olmak ya da faiz artırımlarından vazgeçip ekonomiyi bu haliyle gidebildiği yere kadar götürmeye çalışmak’ dedi. Eğilmez’in kanaati ikinci seçeneğin daha öne çıktığı yönünde” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx