Daima Sırt Ağrısı Çekenler Dikkat! Kolay ve Tesirli Bir Biçimde Sırt Ağrınızı Önleyebileceğimiz 9 Numara

Eski çağlarda beşerler vücut işleri yaptığı için yoruluyorlardı ve bu de vücutlarında büyük ağrılara ve hasarlara neden oluyordu. Yaptıkları işlerden dolayı ağrılar peşlerini bırakmıyor ve hayatlarını zindana çeviriyorlardı. Neyse ki artık teknoloji geldi ve her işi oturarak yapabilir olduk. Böylelikle ağrılardan da büsbütün kurtulduk. Artık hiç kimse sırt ağrısı çekmiyor zira oturarak iş yaptığımız için yaptığımıza iş bile denemez!

Böyle mi düşünüyorsunuz? O halde şimdi oturarak iş yapmamışsınız demektir.

Oturarak iş yapanların başındaki en büyük bela- ya da sırtında mı demeliydik? Evet, sırt ağrısı ömür standartlarımızı aşağılara çeken bir kâbus. Pekala bunlardan kurtulmanın yollar neler?

EN ÇOK OTURARAK ÇALIŞANLAR ETKİLENİYOR

Ne yazık ki sırt ağrısından en çok etkilenenler her gün oturarak saatlerce çalışanlardır.

İster ofiste ister evde çalışıyor olalım. Birçok işte günün birçoklarını oturarak geçiriyoruz. Fakat uzmanlara nazaran, beşerler çok uzun mühlet oturmak için yaratılmamışlardır, zira oturan beşerler çoklukla çarpık ve yanlış bir duruş alır.

Ve burada sırt ağrısı, bel fıtığı, bel ağrısı, siyatik hudut iltihabı vb. üzere çok fazla rahatsızlığa davetiye çıkarır.

Gelin sırt ağrılarının neden olduğu ağrıları kısa müddette önleyebileceğimiz 9 numara nelermiş birlikte keşfedelim!

KÖTÜ DURUŞ ANA NEDEN

Omurlar ortası diskler üzerindeki baskı kıymetli ölçüde yüksek olduğu için oturmak, yürümek yahut uzanmakla karşılaştırıldığında sırt kaslarını çok daha fazla zorlar.

Aynı vakitte bacak kasları da kısalır ve bu da insanları giderek daha fazla eğilmeye meyilli hale getirir. Hal bu türlü olunca da sırttaki hasarı daha da artırır.

Sırt ağrısı, yanlış hareketler yahut berbat duruşlar sonucu sırt kaslarının kontraktüründen kaynaklanan akut ağrıdır. Ağrı ayrıyeten üst sırt kaslarının kontraktüründen de kaynaklanabilir. Her iki durumda da sırtta çekilmez ağrılar meydana gelir.

İşte sırt ağrısını kolay ve hepsinden kıymetlisi tesirli bir biçimde önleyebileceğimiz 9 numara

OTURUŞU DÜZELTMEK

Sağlıklı bir konumda oturarak sırt ağrısı önlenebilir ve bu da çalışma alanınızı düzenleyerek yapılabilir.

Örneğin; bilgisayar monitörü bedenden en az bir kol uzağa yerleştirilmelidir. Bu, çalışma saatlerinde bedenin üst kısmında daha rahat ve dik bir duruş sağlar. Fakat bilgisayar çok yakınsa, boyun ve omuz bölgesinde süratle sertleşiriz.

Boyun ağrısını önlemek için, monitörün yüksekliğini, başınız yavaşça aşağı eğik olarak bilgisayar ekranına bakacak biçimde ayarlamalısınız.

Klavye ve fare de çok değerlidir: Düzgün oturmak için, fare ve klavyeyi çalışırken dirsekleriniz her vakit tıpkı yükseklikte olacak halde ayarlamak en iyisidir.

Dördüncü ipucu ise masa ve sandalyenin boyunuza nazaran ayarlanmasıdır. Böylelikle daha rahat oturursunuz ve kramp yaşama riskinizi azaltmış olursunuz.

Rahat bir oturma duruşu için en uygun koşulları oluşturduktan sonra, beden hizasına odaklanabilirsiniz.

Doğru oturmak için beşinci ipucu, ayaklarınızı yaklaşık olarak birbirine paralel olarak yere sıkıca yerleştirmek ve akabinde sırt kaslarını rahatlatmak için yavaşça eğimli oturmaktır. Zorlanırsanız, sandalyeye bir minder koyabilirsiniz.

Altıncı ipucu, öbür beş durumu tüm gün boyunca sürdürmekten kaçınmaktır. Otururken bile bedeninizi hareket ettirmeye çalışmalısınız. Örneğin vakit zaman ayaklarınızı yere vurabilir, kollarınızı üst yahut sağa sola esneterek kalçalarınızı esnetebilirsiniz.

EN KRİTİK ÜÇ İPUCU

Ne yaparsanız yapın şu son üç ipucunu kendinize bir motto haline getirin:

Yedinci ipucu çok uzun müddet oturmamaktır. Duruşumuz ne kadar ergonomik olursa olsun, uzun müddetli oturmak uzun vadede her vakit belinizi incitir. Bu nedenle çalışmaya mola vermek değerlidir.

Her saat başı kalkmak, biraz yürümek ve tahminen biraz esneme idmanları yapmak tahlil olabilir.

Sekizinci ipucu; koşu, tempolu yürüyüş, yüzme yahut yoga üzere işten molalarda dayanıklılık sporları yapmaktır; omuz, boyun ve sırt ağrılarını gidermek için ülkü tahlil.

Dokuzuncu ve son ipucu ise karın ve sırt kaslarını çalıştırmaktır: Bu kas kümeleri ne kadar güçlüyse, omurgayı o kadar çok destekleyebilir ve rahatlatabilir.

İşte sırtımızı koruyabileceğimiz 9 numara. Aslında bu kolay ve tesirli yollarla sırt ağrısı ve lumbosiyatik önlenir.