Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye’ye harekat iletisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde, 13. Büyükelçiler Konferansı için Ankara’ya gelen büyükelçilerle buluşmasında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği akınlara reaksiyon gösterdi.

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine düzenlenmesi beklenen yeni harekat konusunda da dikkat çeken bildiriler verdi.

”Güney hududumuz boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bir çizgi kurma kararımız bakidir” diyen Cumhurbaşkanı, Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik neslinin halkalarını yakında birleştireceklerini söyledi.

”ELİTİST ZİHNİYETİN ENGELLEMELERİNE MARUZ KALDIK”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Kendini milletten üstün gören elitist zihniyetin engellemelerine maruz kaldık. Devletin içine sızmış örgütlerden farklı menfaat kümelerine kadar birçok karanlık odakla karşılaştık uğraş ettik. Milletimizin güçlü dayanağı ve demokratik yerde yürüttüğümüz kararlı gayret sayesinde tüm taarruzları boşa çıkardık. Ülkemize hizmetler yatırımlar kazandırdık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerek Türkiye’ye bedel ödeten vesayetçi yaklaşımı rafa kaldırdık.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Oluşan müspet atmosferi kalıcı ateşkese tahvil etmek ne yazık ki mümkün olmadı. Savaşın uzamasını isteyenler de vardı. Tahıl koridoru mutabakatının hayata geçirilmesini temin ettik. Gemiler geliyor. Böylelikle besin krizinin kapıda olduğu devirde dünya arz güvenliğine katkıda bulunduk. Önemli bir dert ile müsabakadan bu mutabakatını işletmeyi başardık. Ermenistan’ın gelişmeleri yanlışsız okuyarak Azerbaycan ve Türkiye’nin samimi davetlerine karşılık vermesiyle bölgemizin istikrara kavuşacağına inanıyorum.

”TÜRKİYE FİLİSTİN HALKININ YANINDADIR”

Kudüs sıkıntısındaki hassasiyetimizi İsrail idaresi ile en üst seviyede paylaşıyoruz. Son birkaç gündür İsrail’in Gazze’yi maksat alan atakları karşısında net bir duruş sergiledik.

”ÇOCUKLARI ÖLDÜRMENİN HİÇBİR MAZERETİ OLAMAZ”

Çocukları, daha kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir mazereti olamaz. Türkiye, Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır.”

SURİYE’YE HAREKAT HAZIRLIĞI

Terörle gayretimizi sürdüreceğiz. Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik jenerasyonunun halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz.

”GÜVENLİ SINIR KURMA KARARLILIĞIMIZ BAKİ”

Güney hududumuz boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bir sınır kurma kararımız bakidir.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

Yetki alanlarımızda bize karşın rastgele bir tasarruf yahut süreç yapılmasına müsaade vermedik, vermeyeceğiz.

”4. SONDAJ GEMİMİZİ YARIN UĞURLAYACAĞIZ”

Abdülhamid Han ismini koyduğumuz 4. sondaj gemimizi yarın Mersin Taşucu Limanı’ndan uğurlayacağız.

”HİÇBİR NATO ÜLKESİ FETÖ’CÜ ALÇAKLARA İNANÇLI LİMAN OLMAMALI”

Hiçbir NATO ülkesinin Türk adaletinden kaçan FETÖ’cü alçaklar ve PKK’lı teröristler için birer inançlı liman olmaması gerekir.”