Çin’den Tayvanlı siyasetçilere yaptırım

Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını savundukları gerekçesiyle Tayvanlı siyasetçilere yaptırım uygulama kararı aldı.

Çin- Tayvan ortasındaki tansiyon devam ederken, Çin Tayvanlı siyasetçiler hakkında yaptırım kararı açıkladı. Çin Komünist Partisi’ne bağlı Tayvan İşleri Ofisi, yaptırım uygulanacak 7 kişinin ve ailelerinin Çin anakarasına, Hong Kong’a ve Makao’ya giremeyeceklerini, bu şahısların bağlı oldukları kuruluş ve teşkilatların da anakaradaki kuruluş ve bireylerle işbirliği yapamayacağını duyurdu.

Tayvan İşleri Ofisi’nden yapılan açıklamada, ‘‘Bu bireylerin bağlı oldukları şirketlerin ve mali sponsorlarının anakaradan kâr elde etmelerine müsaade edilmeyecek” denildi. Kelam konusu bireylere yönelik yaptırımlara yenilerinin ekleneceği ve yaptırımların ömür uzunluğu süreceği belirtildi. Açıklamada, ‘‘Bir müddettir, Tayvan bağımsızlığının iflah olmaz savunucuları, dış güçlerle birlikte hazırladıkları planlarla bağımsızlık provokasyonları yapmak, Tayvan Boğazı’nın iki yakasını alenen karşı karşıya getirmek ve boğazın barış ve istikrarının taammüden altını oymak için ellerinden geleni yapıyorlar” tabirleri kullanıldı.

Yaptırım uygulanacak 7 şahıstan 6’sının Demokratik İlerleme Partisi üyesi, oburunun ise Yeni Güç Partisi üyesi olduğu bildirildi.

ABD Massachusetts Senatörü Edward Markey’in başkanlığındaki ABD Kongre Heyeti geçtiğimiz Pazar günü Tayvan’ı ziyaret etmişti. Heyet, Tayvan önderi Tsai Ing-wen ile de bir ortaya gelmişti. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretinden 12 gün sonra gerçekleştirilen ziyaret, Pekin idaresinin reaksiyonunu çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin akabinde Tayvan’ın etrafında dün yine tatbikat düzenlemeye başlamıştı.