CHP’li Bakırlıoğlu: DSİ, paklık yaparken etraf kirliliğine sebep oluyor

Manisa’da DSİ 22. Şube Müdürlüğü grupları tarafından içinde fabrikaların ve zehirli atıklarının yer aldığı ziraî sulama kanalında yapılan paklık çalışmasından sonra ortaya çıkan çamurların rehabilite edilen eski çöplük alanına gelişi hoş boşalttığı ortaya çıktı. Mevzuyu gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Bu nasıl iştir anlayamadık. DSİ, paklık yaparken etraf kirliliğine sebep oluyor” dedi.

Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Karaali mahallesinde geçtiğimiz günlerde DSİ’ye ilişkin ziraî sulama kanalına birtakım fabrikaların zehirli atıklarının boşaltılmasıyla etraf felaketi yaşanmış ve yapılan incelemeler sonucunda kanala zehirli atıklar boşalttığı tespit edilen bir fabrikanın faaliyetlerine son verilmişti.

Yaşanan etraf felaketinin akabinde harekete geçen Manisa DSİ 22. Şube Müdürlüğü’ne bağlı takımlar, fabrikaların zehirli atıklarının boşaltıldığı sulama kanalında paklık çalışmalarına başlamıştı. Gerçekleştirilen paklık çalışmalarının akabinde ortaya çıkan zehirli çamurların DSİ’ye ilişkin araçlarla Şehzadeler ilçesinde kentin eski çöplük alanı olarak bilenen ve daha sonra rehabilite edilen alana gelişi hoş boşaltıldığı ortaya çıktı.

Konuyu gündeme taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Şehzadeler İlçe Lideri Hakan Gürtunca ve belediye meclis üyeleriyle birlikte zehirli çamurların gelişi hoş boşaltıldığı alanda inceleme bulundu.

“ZEHİRLİ ATIKLARLA KİRLETİLMİŞ ÇAMURLARA SIRADAN ÇÖP SÜRECİ YAPILAMAZ”

Rehalibite edilmiş Manisa’nın eski çöplük alanına fabrikaların zehirli atıklarının karıştığı çamurların DSİ’ye ilişkin resmi araçlarla boşaltıldığını tespit ettiklerini tabir eden CHP’li Bakırlıoğlu, zehirli atıklarla kirletilmiş çamurlara sıradan çöp süreci yapılamayacağını ve açık bir alana gelişi hoş boşaltılamayacağını söz etti.

Zehirli çamurların boşaltıldığı alanda yaptıkları inceleme sırasında yayılan keskin koku sebebiyle maske takmak zorunda kaldıklarını lisana getiren CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Geçtiğimiz haftalar Manisa’da bir etraf felaketi yaşandı ve ziraî sulama kanalına fabrikaların zehirli atıkları boşaltıldı. Mevzuyu gündeme getirmemizin akabinde yetkililer harekete geçerek tespit çalışmaları yaptı, akabinde ise kanala zehirli atıklarını boşalttığını tespit ettiği bir fabrikanın faaliyetine son verildi. Daha sonra bölgedeki vatandaşlardan bu kanalda DSİ tarafından paklık yapıldığını duyduk.

Atık ile kirlenmiş olan kanalın tabanında biriken zehirli olması kuvvetle beklenen çamurlar DSİ araçları ile temizlenmiş. Temizlenen bu zehirli çamurların daha sonra geçmiş yıllarda faaliyetlerine son verilen ve şuanda rehabilite edilmiş olan Manisa’nın eski çöplük alanına DSİ’ye ilişkin resmi araçlarla boşaltıldığını tespit ettik.

Bu nasıl iştir anlayamadık. Devletin bir kurumu bir taraftan paklık yaparken, bir taraftan fabrikaların zehirli atıklarının yer aldığı çamuru gelişi hoş açık bir formda alana boşaltarak etraf kirliliğine sebep oluyor. Sulama kanalından çıkarılan zehirli atıklarla kirletilmiş çamurlara sıradan çöp süreci yapılamaz. Bu türlü gelişi hoş kapatılmış çöp alanlarına dökülemez.”

“BİZİM ŞİKAYETİMİZ ÜZERİNE ÇAMURDAN NUMUNELER ALINDI”

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında, zehirli çamurların alana döküldüğünü tespit ettikten sonra Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne şikayette bulunduklarını ve şikayet sonrasında yetkililer tarafından incelenmek üzere çamurdan numuneler alındığını tabir etti.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında son olarak şu sözlere yer verdi:

“Görüştüğüm uzmanlar, çamurların gerekli tahlilleri yapıldıktan ve atık içerisindeki zehirli unsurların ölçüsü ve tehlikelilik oranları belirlendikten sonra sistemli çöp depolama alanında özel seçilmiş bir yerde uygun biçimde bertaraf edilmesi gerektiğini tabir ettiler. Her ne kadar Manisa Valiliği açıklamasında ısrarla burası için ‘çöp döküm sahası’ dese de, bu alan çöp döküm ve depolama alanı değildir.

Manisa Büyükşehir Belediyesinin nizamlı çöp depolama alanı Uzunburun’da bulunmaktadır. Maalesef DSİ, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü eliyle yani kamu eliyle mevzuatta belirtilen atık bertaraf temellere uygun olmayan formda atık dökümü yapıldığını gördük. Paklık ismi altında kamu kurumlarının yeni bir etraf felaketine sebep olacağını gözlerimizle gördük.

Bunu üzerine yaptığım şikayet doğrultusunda ilgili kurumun yetkilileri bu çamurlardan numune aldı. Artık bu numunelerin sonuçlarını bekliyoruz. Valilik geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada etrafa ziyan verenler hesabını verecek diyor. Pekala etrafa ziyan verenler, mevzuata karşıt hareket edenler, şahsen çevreyi ve mevzuatı müdafaası gereken kamu kurumları olursa kimi kime şikayet edeceğiz?”