CHP’den yüksek bilet fiyatları için Kanun Teklifi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yolcu nakliyeciliğinde, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle bilet fiyatlarının yükselmesinin önüne geçilmesi için, firmaların aldıkları mazotun KDV ve ÖTV’den muaf tutulması istemiyle Kanun Teklifi hazırladı. Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun teklifinde yolcu nakliyeciliği yapan otobüs firmalarının artan akaryakıt fiyatlarını bilet fiyatlarına yansıttığını bunun sonucu olarak yolcuların mağduriyet yaşadığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 3065 sayılı Katma Kıymet Vergisi Kanununda ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hazırladı.

Gürer, Kanun Teklifinde bir müddettir ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz sonucunda enflasyon oranlarında yaşanan artış ve beraberinde gelen hayat pahalılığının ekonomik manada yurttaşları zorladığına dikkat çekti.

“CHP, ASKIDA BİLET UYGULAMASINI DESTEKLEDİ”

Ekonomik manada yaşanan bu olumsuz süreçte vatandaşların temel gereksinimlerinden fedakârlık etme noktasına geldiğine işaret eden Gürer, şöyle konuştu:

“Örneğin yaz ya da bayram tatillerinde vatandaşlarımız memleketlerine ziyaretlerde bulunmakta ve tatil sürecinde çoğunlukla ulaşım için yolcu nakliyeciliği yapan firmaları tercih edilmektedir. Lakin bilet fiyatlarına gelen artırımlar sonrası alım gücü düşen vatandaş için tatilde memleketine ziyaret gerçekleştirmesi maddi açıdan bakıldığında ayın kalanında zarurî gereksinimlerinden kesinti yapması manasına gelmektedir.

Bu ikilemi yaşayan vatandaşlar için devlet tarafından bayramlarda olsun takviye verilmesi beklenirken bu hususta da birinci takviyesi Cumhuriyet Halk Partisi takımları verdi ve askıda bilet uygulamasını destekledi. Çok sayıda öğrencinin memleket hasretlerini gidermesi ismine başlatılan proje örnek bir yardım projesi olarak tarihe geçti. Fakat otobüs biletlerinde yaşanan fiyat artışları bayramdan sonra da süratle artış göstermektedir.”

“VATANDAŞ MEMLEKETİNE GİDEMEZ HALE GELDİ”

Gürer, “Yaz geldi. Vatandaş tatile gidemese de memleketine gitmek istiyor. İstanbul-Niğde’ye KDV dahil 150 TL den otobüs bileti 320 TL çıktı. Ankara’dan Niğde’ye 80 liradan bir yılda KDV dahil 160 liraya çıktı. İki kişi aile olarak yola çıksa gidiş geliş İstanbul Niğde ortası emekli aylığının yarısı. Çoluk çocukla seyahatse çok güç. Özel araç ile gitmek akaryakıt artırımları ile düzgünce meseleye dönüştü. Bu durumda her yıl yaz ayında memlekete gidebilmekte zora girdi” dedi.

Yolcu nakliyeciliği yapan firmaların yaşanılan pandemi periyodu ve sonrası mazot fiyatlarında yaşanan artışlar sonucu ortaya çıkan sıkıntılarına siyasi iktidar tarafından tahlil noktasında rastgele bir adım atılmaması süreci bu noktaya getirdiğini söyleyen Gürer, kelamlarına şöyle devam etti:

“Sektörün en değerli girdi kalemi olan mazota gelen artırımlar sonucunda bilet fiyatlarına birebir ölçüde artırım yapmak zorunda kalmışlardır. Örneğin Niğde-Ankara ortasında hizmet veren bir firma 88 litre mazot yakmaktadır. Toplam kat ettiği aralık 318 km olması ve sonucunda de yalnızca yakıt masrafı 1936 TL’ye denk gelmektedir. 1 Mayıs 2021 tarihinde ise tıpkı yolun yalnızca yakıt masrafı 565 TL’ye denk gelmekteydi.

İki tarih ortasında ise bilet fiyatları Ankara -Niğde ortası KDV dahil 80 TL’den 160 TL’ye çıkması yakıt masrafıyla irtibatlı olduğu anlaşılmaktadır Yaz geldi. Vatandaş tatile gidemese de memleketine gitmek istiyor. İstanbul-Niğde’ye KDV dahil 150 TL den otobüs bileti 320 TL çıkması ve Ankara’dan Niğde’ye 80 liradan bir yılda KDV dahil 160 liraya çıkması vatandaşı seyahat yapmaktan da alıkoyuyor.

İki kişi aile olarak yola çıksa gidiş geliş İstanbul Niğde ortası emekli aylığının yarısı. Çoluk çocukla seyahatse çok sıkıntı. Özel araç ile gitmek akaryakıt artırımları ile uygunca probleme dönüştü. Bu durumda her yıl yaz ayında memlekete gidebilmekte zora girdi.”

“FİYATLARIN MAKUL BİR DÜZEYE ÇEKİLMESİ ÖNEMLİ”

Gürer, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bilet fiyatlarında yaşanan artış rastgele bir geliri olmayan üniversite öğrencilerini ve taban fiyatla hayatını idame ettirmeye çalışan ve bayramdan bayrama memleket ziyareti yapmak isteyen dar gelirli vatandaşlarımızı önemli biçimde etkilemektedir.

Mevzu hakkında dalın önde gelen temsilcileri bilet fiyatlarında yaşanan artışın kaynağının mazot fiyatlarında yaşanan artışla gerçekleştiğini belirtirken süreç içinde mazot fiyatlarının takip edilerek fiyatların bu doğrultuda güncelleneceğine vurgu yapmaktadırlar.

Bilet fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçilmesi ismine yolcu nakliyatı yapan firmaların aldıkları mazotun KDV ve ÖTV’den muaf tutulması bilet fiyatlarının makul bir düzeye çekilmesi ismine son derece kıymetlidir.”