Çavuşoğlu: Zengezur koridorunun açılmasını destekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile Bakü’de düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı’nın akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Toplantının başarılı bir halde geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü’nü de kutladı. Çavuşoğlu, “Azerbaycan ordusu, vatan muharebesinde kahramanlığını ve Türk’ün gücünü tüm dünyaya gösterdi. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu, üçlü formattaki toplantının birinci sefer düzenlendiğini, görüşmede ulaştırma mevzularının yanı sıra bölgesel sorunların masaya yatırıldığını söyledi.

Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın birçok memleketler arası platformda da yakın iş birliği içinde olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Kendi aramızdaki iş birliğimiz, etrafımızdaki sınamalar nedeniyle daha da ehemmiyet kazandı. Bu gelişmeler beraberinde fırsatları da getiriyor. Riskler var, krizler var ancak beraberinde fırsatlar da önümüze çıkıyor. Münasebetiyle maksadımız bu fırsatları ülkelerimizin, haklarımızın ve bölgemizin faydasına değerlendirmektir” halinde konuştu.

Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl ticareti meselelerine da değinen Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler ile sorunu çözmek için ağır uğraş sarf ediyoruz. Sürdürülebilir ve inançlı ulaştırma çizgilerinin ne kadar değerli olduğunu bu krizde bir sefer daha gördük. Bu yüzden ulusal ve bölgesel kapasitemizi artırmak için değerli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demir yolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru sınırı, TANAP üzere projeler bölgemizin adeta çehresini değiştirdi” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin hayata geçirdiği Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 1915 Çanakkale Köprüsü üzere projeleri de anımsatarak “Orta koridorunu daha da geliştirmek için Ulaştırma bakanlıklarımızla bu formatta çalışmaya devam edeceğiz. Hazar geçişleri büyük değer taşıyor. Burayı daha cazip hale getirmek için çalışmaya hazırız. Ulaşım ve lojistik ağlarını artırmamız tüm bölgemizin refahı ve istikrarına büyük katkı sağlayacaktır” tabirini kullandı.

“ZENGEZUR KORİDORUNU AÇILMASINI DESTEKLİYORUZ”

Türkiye’nin bu bahislerdeki tekliflerinin toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından gündeme getirildiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Enerji ve güç altyapısı alanında iş birliğini geliştirmek istiyoruz. Yeni kontakların açılması bölgemize de olumlu yansıyacaktır. Bu bakımdan Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki süreci destekliyoruz. Azerbaycan’ın batı bölgeleri ile Nahcivan ortasında ilişki sağlayacak Zengezur koridorunu güçlü formda destekliyoruz ve koridorun bir an evvel açılmasını bekliyoruz.”

Çavuşoğlu, üçlü formattaki toplantının Türk Devletleri Teşkilatı içinde de çalışmalara katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Bölgemizde barış ve refahın yaygınlaşmasına ve Türk dünyasının gelecekte daha da bütünleşmiş bir yapıya dönüşmesine yönelik ortak irademizi bugün Bakü‘de bir defa daha sergiliyoruz” dedi.

KAYNAK: AA