Bursa’da Japonya merkezli tohumculuk yatırımına dualı temel

Japonya merkezli uluslararası sebze ve süs bitkisi tohum firması TAKII, Karacabey’de 2020 yılında kurularak üretime başladı. Firmaya ait fabrika inşaatının temeli ise bugün dualar eşliğinde atıldı.

BURSA (İGFA) – Karacabey’de Yolağzı Mahallesinde gerçekleşen temel atma törenine Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, TAKII Türkiye Genel Müdürü Hisanori Shin, Bursa Ticaret Odası Başkanı Naci Güncü, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Murat Bertan ve TAKII Türkiye Üretim Müdürü Sadettin Tezyener katıldı.

Törende konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa’nın tohumluk üretiminde önemli merkezlerden biri olmasının en büyük etkeninin üreticilerin ve firmaların iş birliği içerisinde yaptığı üretimin olduğunu söyledi.

Aygül, süregelen bu işbirliğinde, her sektörde olduğu gibi dünyada yaşanan pandemi dolayısıyla olumsuzluklar yaşanabildiğine dikkati çekerke, “Küresel olarak lojistikte yaşanan sorunlar buna bağlı olarak hammadde fiyatlarının artması, üretimin azalması ve ülkelerin dış ticarette tarımsal alanda daha sınırlayıcı tutum sergilemeleri gibi birçok soruna rağmen bu süreçten kamu kurumları özel sektör ve üreticilerimizin işbirliği ile tohumculuk sektörü olarak daha da güçlenerek çıkmaktadır. Bugün temelini attığımız Japonya sermayeli TAKII Türkiye tohumculuk fabrikası da bunun en güzel örneğidir. Firmamız sebze ve süs bitkisi tohumculuğunda ilimize ve ülkemize önemli katkıda bulanacaktır. Kurulan bu yeni fabrikanın üreten ve ülkemize değer katan değerli üreticilerimiz başta olmak üzere tohumculuk firmalarımıza, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Tören dualar eşliğinde gerçekleşen temel atma töreninin ardından sona erdi.