Binance İçin ‘Gündeme Bomba Gibi Düşen’ 7 İddia!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) kripto borsası Binance’e açtığı sürpriz dava dün akşam saatlerinde piyasalarda şok dalgaları yarattı. Düzenleyici, piyasa manipülasyonu iddialarına ve uyum çabalarının eksikliğine ek olarak, borsayı soruşturma celpleriyle işbirliği yapmamak ve yönetim ofislerinin yerini gizlemekle de suçladı. Binance iddiaların çoğunu reddetti. Ancak bazı uzmanlara göre 74 sayfalık şikayette şeytan ayrıntıda gizli. İşte, özellikle analist ve uzmanların açıklamalarına göre, kaçırmış olabileceğiniz birkaç ilginç detay…

Emtia olarak etiketlenmiş bazı tokenlar var

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in kripto varlıklarla ilgili iddialarının aksine, en son CFTC davası Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Tether (USDT) ve Binance USD’yi (BUSD) emtia etiketledi. Bu yılın başlarında SEC, BUSD’nin ihraççısı Paxos aleyhindeki Wells bildiriminde “kayıtsız bir menkul kıymet” olduğunu savundu. Gensler, birçok durumda, Bitcoin hariç, neredeyse tüm kripto varlıklarının menkul kıymet olduğunu savundu.

Kripto İnovasyon Konseyi CEO’su Sheila Warren, açıklamanın “SEC açısından güçlü bir açıklama” olduğunu ve sektör ve hangi düzenleyicinin nihai yetkiye sahip olacağı belli olmadığı için önemli etkileri olabileceğini söyledi. Bu arada, Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, iki ABD düzenleyicisi arasındaki anlaşmazlığı eleştirdi ve şunları söyledi:

Bir menkul kıymet, öyle olmadığı sürece, görünüşe göre bir emtia da olabilir. Cevap hangi düzenleyiciye ve ne zaman sorduğunuza bağlıdır. Kafanız karıştıysa, yalnız değilsiniz. Bu gerçekten Amerikan yasalarının sunabileceği en iyi şey mi?

Binance CEO’su CZ’nin telefonuna erişildi

Binance CEO’su Changpeng Zhao sanık olarak adlandırıldı ve şikayet belgesi boyunca defalarca suçlamalara maruz kaldı. İlginç bir şekilde CFTC, “Zhao’nun telefonundan” Signal mesajlarını ve grup sohbetlerini ele geçirerek kanıt toplayabildiğini belirtti. Birçoğu şimdi bunun nasıl mümkün olduğunu merak ediyor. CFTC, “Zhao, Signal üzerinden çok sayıda Binance yetkilisi, çalışanı ve temsilcisi tarafından etkinleştirilen otomatik silme işleviyle çok çeşitli amaçlar için iletişim kurdu” dedi.

Binance için terörist faaliyet suçlamaları

Emtia düzenleyicisinden gelen bir başka şaşırtıcı iddia, firmanın çalışanlarını, platformunun “yasadışı faaliyetlere” yardımcı olduğunu bilmekle suçluyor. “Dahili olarak, Binance yetkilileri, çalışanları ve aracıları, Binance platformunun potansiyel olarak yasa dışı faaliyetlere olanak sağladığını kabul etti,” ifadeleri kullanılıyor.  Özellikle, eski uyum şefi Samuel Lim’in “HAMAS işlemleriyle ilgili” bilgi aldığı Şubat 2019 olayına atıfta bulundu. Dosyaya göre Lim, bir meslektaşına teröristlerin genellikle “küçük meblağlar” gönderdiğini, çünkü “büyük meblağların kara para aklama sürecini oluşturduğunu” açıkladı.

İddiaya göre CZ, her şeyi kontrol ediyor

Şikayete göre CFTC, Zhao’nun Binance platformunu “ortak bir işletme” olarak işleten düzinelerce varlığa sahip olduğunu ve onları kontrol ettiğini iddia etti. CEO’nun küçük ofis masraflarını kişisel olarak onaylaması ve Amazon Web Hizmetleri gibi şirket hizmetleri için kendi kişisel kredi kartıyla ödeme yapması örneğini gösterdi.

Binance VIP programının avantajları dikkat çekti

Bu arada, ayrıcalıklı oranlar ve avantajlar sunan bir Binance “VIP” programı da düzenleyici tarafından incelendi. CFTC, müşterileri platforma erişmek için sanal özel ağları (VPN’ler) kullanmaya teşvik etmenin yanı sıra, VIP müşterilere yönelik avantajların bir kısmının, hesaplarıyla ilgili herhangi bir kanun yaptırımı soruşturmasında kendilerine “hızlı bildirim” verilmesi olduğunu da iddia etti. Şikayette “Zhao, VIP müşteriler de dahil olmak üzere ABD müşterilerinin Binance’te işlem yapmasını istedi çünkü Binance’in bu müşterileri elde tutması kârlıydı.” ifadeleri kullanıldı

ABD’deki yasal gereklilikler dikkate alınmadı

CFTC ayrıca Binance’i ABD düzenleyici gereksinimlerinin farkında olmakla birlikte bunları görmezden gelmek ve “federal yasadan kaçınmak için kasıtlı, stratejik kararlar” almakla suçladı. Belgeler, 2018’de Binance yöneticileri arasında ABD borsası stratejisi ve küresel borsa için düzenleyiciler tarafından uygulanan yaptırımlara uyum konusunda dahili mesajlara kadar uzanıyor.

Para cezaları ve ihtiyati tedbirler açıklandı

Belgenin sonlarına doğru, emtia düzenleyicisi, soruşturmaları çözmek için ceza ödemenin yanı sıra parasal cezalar, herhangi bir ticari kârın, maaşların, komisyonların, kredilerin veya sözde haksız eylemlerinden elde edilen ücretlerin dağıtılmasını istediğini söyledi. Ayrıca, daha fazla ihlale karşı kalıcı bir ihtiyati tedbir emri verdi. Kripto İnovasyon Konseyi’nden Warren, CFTC “vaktini boşa harcamaz” dedi.

Binance, emtia düzenleyicisinden gelen bir dizi iddia ve iddiayı çoktan reddetti ve daha derinlemesine bir yanıtın geleceğini ima etti. 28 Mart’ta CZ, şirketin son iki yıldır CFTC ile işbirliği yaptığını belirtti. Bu nedenle şikayetin “beklenmedik olduğunu ve hayal kırıklığı yarattığını” söyledi.  Binance sözcüsü yaptığı bir açıklamada, borsanın dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar ABD vatandaşları için ülke limitleri uyguladığını ileri sürdü. Sözcü aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Küresel olarak düzenleyici beklentilerle tutarlı olarak, risk ve uyumluluğa yönelik aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan sağlam bir ‘üç savunma hattı’ yaklaşımı uyguladık:

  • Dünya çapındaki tüm kullanıcılar için zorunlu KYC sağlama
  • ABD’de ikamet eden herkes için ülke bloklarını korumak
  • Dünyanın neresinde yaşadıklarına bakılmaksızın ABD vatandaşı olarak tanımlanan herkesi engelleme
  • Bir ABD cep telefonu sağlayıcısı kullanan tüm cihazlar için engelleme
  • Herhangi bir ABD IP adresinden oturum açmayı engelleme
  • Kredi kartları için ABD bankalarından para yatırma ve çekme işlemlerini önleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir