Bebek maması rafta kalmayınca ABD soruşturma başlattı

FTC’den yapılan açıklamada, soruşturma kapsamında bebek maması ıstırabı yaşanırken ailelerden yararlanmayı amaçlayan aldatıcı, hileli ve adil olmayan uygulamalara ait inceleme yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, bebek maması pazarında ağırlaşmaya neden olan faktörlere ve bu eserlerde tedarik zincirlerinin kırılganlığına ışık tutulmasının amaçlandığı aktarıldı.

Bebek maması pazarındaki birleşme ve satın alma modellerinin inceleneceğine işaret edilen açıklamada, hususa ait kamuoyundan da bilgi talep edileceği belirtildi.

FTC Lideri Lina Khan, bahse ait açıklamasında, Amerikan aileleri için telaş, kaygı ve mali yüke neden olan bebek maması “kıtlığına” ait gelişmeleri izlediklerini kaydetti.

Komitenin mama ezasına katkıda bulunan yahut buna müdahale etme kabiliyetini engelleyen faktörlerin belirlenmesi için soruşturma başlattığını vurgulayan Khan, bunun öteki hayati eserlerde de misal kıtlık riskinin nasıl en aza indirilebileceğinin belirlenmesinde yardımcı olabileceğini söz etti.

ABD’DEKİ BEBEK MAMASI KRİZİ

Pudra içerikli bebek maması nedeniyle 4 bebeğin ağır hastalanması ve 2’sinin ömrünü yitirmesinin akabinde FDA, mama üreticisi Abbott’un Michigan’daki tesisinde inceleme başlatmıştı. Fabrika, şubatta bakteri riski nedeniyle kapatılırken birtakım eserler “güvensiz” olduğu gerekçesiyle toplatılmıştı.

ABD’de tedarik zincirindeki aksamaların da tesiriyle tepe yapan “bebek maması krizi” nedeniyle aileler son aylarda raflarda bebek maması bulmakta zorlanırken üreticiler de tam kapasite çalışmalarına karşın ağır talebe yetişemediklerini bildirmişti.

Bahis Beyaz Saray’ın da gündemine gelirken ABD Lideri Joe Biden bebek maması krizinin tahlili için ülkenin en büyük üreticileri ve perakendecileri ile bir ortaya gelmişti.

Biden, 18 Mayıs’ta bebek mamalarında yaşanan tedarik badiresinin giderilmesi için Savunma Üretim Maddesi’ni imzalamıştı.

KAYNAK: AA