Avrupa’da doğalgaz fiyatları 124 euroya yükseldi

Rusya-Ukrayna savaşının akabinde gelen yaptırımlar Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının artması ile sonuçlandı. Doğalgaz fiyatlarının armasının da ötesinde güce erişim sağlanmasının önünde maniler var.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün megavatsaat başına 124 eurodan açıldı.

Doğalgaz fiyatları yüzde 5,8 arttı

Fiyatlar, Türkiye saatiyle 15,17’de cuma gününün kapanışına nazaran yüzde 5,8 artarak megavatsaat başına 124,52 euroya yükseldi.

Doğalgaz fiyatlarındaki artışta, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği doğalgaz ölçüsünün düşmesi ve bu durumun oluşturduğu telaş ortamı tesirli oldu.

Doğalgaz ölçüsü azaldı

Rus güç şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya sevk edilen 167 milyon metreküp düzeyindeki gaz arzının teknik sıkıntılar nedeniyle 16 Haziran prestijiyle günde 67 milyon metreküpe düştüğünü bildirmişti.

AB ülkeleri alternatif kaynak arıyor

Avrupa’dan gelen gaz ölçüsünün düşmesi, AB ülkelerini alternatif kaynaklar aramaya itti. Almanya ve Avusturya elektrik üretiminde doğalgaz yerine kömür kullanımını gündeme getirdi.