Aksoy Araştırma son seçim anketini yayımlandı: AKP’de erime; MHP’de de baraj altı tehlikesi

Önümüzdeki seçimlere yönelik araştırma şirketleri tarafından kamuoyu yoklamaları sürüyor.

Aksoy Araştırma gerçekleştirdiği son anket sonuçlarını toplumsal medya hesabı üzerinden paylaştı. Sonuçlara nazaran Cumhur İttifakı içerisinde bulunan AKP ve MHP içerisinde erime devam ediyor. AKP’nin oyu yüzde 29,7 olarak verilirken MHP’nin oyu ise 7,8 ile baraj hududunda kalmaya devam ediyor. Millet İttifakı’nda ise CHP yüzde 28,8 ile AKP’nin çabucak arkasında bulunuyor. ÂLÂ Parti’nin oyu yüzde 14 çıkarken DEVA Partisi yüzde 2,5, Gelecek Partisi yüzde 1,3 ve Saadet Partisi yüzde 0,9 bandında seyrediyor. HDP’nin oyu ise yüzde 10 olarak anket sonuçlarına yansıdı.

Aksoy Araştırma’nın şu ana kadar seçimlere yönelik gerçekleştirdiği anketlerde AKP’nin birinci kez yüzde 30’un altına düştüğü ve CHP ile ortadaki farkın azalmaya devam ettiği görüldü.

Aksoy Araştırma’nın kurucusu Ertan Aksoy son gerçekleştirdikleri anket sonuçlarını BirGün’den Umut Serdaroğlu’na kıymetlendirdi.

KIŞ MEVSİMİNDE DÜŞÜŞ YAŞANIR

AKP’nin oylarının kış aylarına kadar birebir düzlemde devam edeceğini aktaran Aksoy, “Kış mevsiminde AKP’de yeni bir gerileme bekliyoruz. Şu anda hayat pahalılığı AKP’nin çok fazla oy kaybetmesinde büyük etken lakin kış aylarında ekonomik kriz yaşanmazken bile hayat daha değerli oluyor. Böylesine bir ekonomik kriz varken tahminen de en güç kışlardan birini geçireceğiz. Bu durum kesinlikle iktidara da yansır” dedi.

Kış devrinde MHP’de de büyük bir düşüş yaşanabileceğini belirten Aksoy, “Kış mevsimi geçtikten sonra MHP önemli olasılıkla baraj altında kalacaktır lakin MHP ideoloji partisi olduğu için bu seçmeninde olumsuz bir tesir yaratmayacaktır. Lakin HDP’nin yüzde 10 düzeyinde bir oyla meclise girmesi bir nebze de olsa MHP seçmeninde huzursuzluk yaratabilir. Öte yandan seçime ne vakit gidileceğine dair belirsizlik de sürüyor. Yasal düzenleme öncesinde seçime gidilirse MHP baraj sorunu yaşamayacaktır” halinde konuştu.

AKP’den ayrılan seçmenlerin oy vereceği partilere değinen Aksoy, “İlk akla gelen partilerden biri DÜZGÜN Parti. Lakin ölçümlerimize nazaran az farkla da olsa AKP’den ayrılan seçmenlerin CHP’ye daha fazla yöneldiğini gösteriyor. Çabucak gerisinden ise DÜZGÜN Parti geliyor” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde mümkün bütün adayların Erdoğan’ın önünde olduğunu söyleyen Aksoy, “Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş uzun vakittir Erdoğan’ın karşısına çıkacak mümkün adaylar olarak belirtiliyor ve üçü de aday olarak seçime girdiği bütün senaryolarda Erdoğan’ın önünde yer alıyor. Öbür ihtimallere nazaran aday olma mümkünlüğü daha fazla olan Kemal Bey’in şu anda yürüttüğü siyaset Erdoğan’ın tansiyon yaratan ayrımcı ve kimlik siyasetinden çok daha farklı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın yaptığı hamaset siyasetine somut meselelere somut tahliller getirerek karşılık veriyor” dedi.

İki ismin Cumhurbaşkanlığı yarışında Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını lisana getiren Aksoy, “Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bilakis tahlillere yönelik hamaset siyaseti izlemiyor. Bu da Kılıçdaroğlu’na yönelik takviyesi artırıyor. Örneğin KYK atılımına baktığımızda toplumun yüzde 61’i Kılıçdaroğlu’nun söylemi sayesinde faizlerin silindiğini düşünüyor” sözlerini kullandı.

Helalleşme telaffuzunun yerine somut fikirlerin topluma daha fazla tesir ettiğinin altını çizen Aksoy, “Helalleşme aslında tansiyon siyasetine yönelik yapılan kapsayıcı bir siyaset. Lakin son vakitlerde somut fikirlerin helalleşmeden daha fazla tesir ettiğini düşünüyorum” dedi.