Akşener taban fiyat davetini yineledi: Onlar yapmıyor kardeşim, biz yapacağız

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, esnaf ziyareti için geldiği Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde konuştu. 20 Ocak 2020 tarihinden bu yana vilayet il, ilçe ilçe, esnaf esnaf gezdiğini hatırlatan Akşener, “O esnaf dükkanlarının içinde ne kederler, ne acılar, neler gördük neler. O esnaf dükkanlarının içinde gördüklerimizi kamuoyu ile paylaştık. O kaygıların tahlillerini ürettik ve bizi yöneten ağalara ‘Biz çalıştık, bu miri maldır. Gerçekleştirin, milletimizin vatandaşımızın sıkıntıları çözülsün’ dedik. Kimilerini aldılar, yüzde 20-30 yaptılar. Kimileri için kulaklarının üstüne yattılar.” dedi.

Türkiye’deki siyasetçiler için seçmenin çok uzun bir vakittir velinimet olmaktan çıktığını belirten Akşener, “Yani seni dinlemiyorlar kardeşim. Senin kederini duymuyorlar kardeşim. Fakat seçime giderken seni ‘şucu-bucu’ deyip, itham edip ve kardeşi kardeşe düşürüp, ‘ceketimi assam oy alırım’ hesabıyla çırak çıkan sensin, kazığı yiyen sensin.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dükkan sahiplerinin, müşterilerine ‘Benden neden alışveriş yapmıyorsun?’ diye hain terörist dediğini duydunuz mu?” diye soran Akşener, “Ama Sayın Erdoğan’ın alkışçısı değilseniz terörist de olursunuz hain de. Hasebiyle o dükkan sahiplerinin, sattığı malla verdiği hizmetle ilgili müşterisi nasıl velinimet ise seçmen de siyasetçinin velinimetidir. Artık bunu yine hatırlamak durumundadır.” formunda konuştu.

Gittiği her dükkanda çiftçilerle, besicilerle karşılaştığını kaydeden Akşener, “Onlar şu anda ağlıyorlar. Hamile ineğini kesite götürdüğü için ağlıyor. Bunu onlar söylüyor. Benim sözlerim değil. 7 tane ineğini göğüslerinden süt damlayarak bölüme gönderiyor ve ineklerin sahibi genç kardeşim, karşımda hudut krizi geçiriyor. Kayseri’de bir besici kardeşim ağlayarak ‘Abla ben ineklerime oruç tutmayı öğretiyorum’ dedi. Bu ‘az yem veriyorum, açlığa alıştırıyorum’ demek. Bunu Manisa’da söylediğim vakit AK Partili bir yönetici ‘Hayvanlar oruç tutmaz’ dedi. Şüphesiz oruç tutmaz. Hayvanları oruca mahkum eden utansın.” tabirlerini kullandı.

Akşener şöyle devam etti:

“Sizin sıkıntılarınızla ilgilenmek, o kaygıları görmek, o kaygılarının dermanını üretmek… Daha sonra sizin karşınıza çıkıp rekabet etmek siyasetçinin işidir. ‘Ben daha âlâ hizmet ederim’ demek siyasetçinin işidir. Yoksa sana parmak sallayarak ‘Sen şucusun-bucusun’ deyip manevi değerlerinizle oynayıp, sizi birbirinizle düşman ederek oy almak siyasetçinin işi değildir. Buraya benim üzere herkesi getireceksiniz, karşınızda resmi tazim durduracaksınız. El ele verip bu harami tertibi, sandıkta, helal oylarınızla birlikte, emekliye sevk edeceğiz inşallah.”

Tekirdağ’dan kendisine ulaşan gençlerin “86 puanla atanamadım, 62 puanlık arkadaşım atandı. Zira onun ayısı-dayısı vardı.” dediğini aktaran Akşener, “Atanamamış öğretmen var. Günahtır be! 900 liraya, 2500 liraya, 1500 liraya talim eden, öğrencisi için ağlayan öğretmenler var. Neden atamıyorsunuz kardeşim? Muhafazalı kura 200 milyar liranın üzerinde para ayırdınız. Bu kızlar, bu çocukların, bu çiftçilerin, bu bayanların, bu emeklinin cebinden aldınız; artık kur muhafazalı mevduat ile para ödüyorsunuz. Damat Bakan; dolarla, altınla Türkiye’yi borçlandırdı. 900 milyar lira para ödenecek. Yuh olsun size.” diye ekledi.

Kendisini dinleyenlere “Bütün bunlar konuşulmadıkça sen çırak çıkıyorsun” diye seslenen Akşener, konuşmasının devamında mikrofonu vatandaşlara uzattı.

En düşük emekli maaşının taban fiyat oranına çıkarılmasını, taban fiyatın de bugünkü artırımlara uygun hale getirilmesini isteyen Akşener, “Onlar yapmıyor kardeşim, biz yapacağız. El ele vereceğiz ve inşallah biz yapacağız.” dedi.

Çiftçilerin Nisan ayında gübre atamadığını belirten Akşener, buna karşın Türktelekom üzerinden 24 milyar liranın Hariri’nin cebine konduğuna işaret etti.

Bir vatandaşın “Kurtarın bizi Meral başkanım” demesi üzerine Akşener şunları söyledi:

“Birbirimizi bir arada kurtaracağız. Evvel sandığa gidilecek. Çiftçi gidecek ‘Gübre alamdım Hariri’nin cebine 24 milyar lira koydular’ deyip oyunu atacak. Esnaf gidecek ‘Her gün artırım geliyor, insanların alım gücü düştü. Ben siftah yapamıyorum’ deyip gereğini yapacak. Sonuç itibariyle 5-10-11 maaşlı istişareler için, 92 puanla atanamamış 58 puanla atanmış gençler için, atanamamış öğretmenler için, açlığa mahkum edilmiş emekliler için… Sizi düşünmeyen, sizi adam yerine koymayan bu iktidar için, bu zihniyet için sandıkta, helal oylarınızla hepsini emekliye sevk edeceğiz. El ele verip bu harami tertibi birlikte emekliye sevk edeceğiz.”