AİHM Suriyeli sığınmacının açtığı davada Türkiye’yi mahkûm etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Suriyeli bir sığınmacıyı maddelere karşıt bir formda ülkesine hudut dışı ettiği gerekçesiyle açılan davada Türkiye’yi mahkûm etti.

2004 yılından beri Türkiye’de yaşayan ve “geçici koruma” statüsüne sahip olan 1997 doğumlu Muhammed Fevzi Akad isimli Suriyeli, 2018 yılında Yunanistan’a geçmeye çalışırken Meriç Irmağı yakınında jandarma tarafından yakalanmış ve iki gün sonra Suriye’ye hudut dışı edilmişti.

Davacı, hukuka alışılmamış bir formda zorla Suriye’ye gönderildiğini, ayrıyeten Edirne’den Hatay’a kadar yaklaşık 20 saatlik otobüs seyahati, hudut dışı edilecek diğer bir bireye kelepçeyle bağlı biçimde geçirdiğini belirtmişti.

MANEVİ TAZMİNAT CEZASI

AİHM, iki bahiste da Türkiye makamlarının hem kendi hukukunu hem de AB hukukunu ihlal ettiğine oy birliğiyle karar verdi. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mukavelesinin (AİHS) üç başka hususunu ihlal ettiği gerekçesiyle davacıya 9 bin 750 euro manevi tazminat ve 2 bin 500 euroluk masraf ve masrafları ödemeye mahkum edildi.

Mahkeme, kararında davacının zorla ve hukuk dışı bir halde Suriye’ye gönderilmesinin ve Edirne ile Hatay ortasındaki otobüs seyahatinde kelepçe uygulamasının “insanlık dışı ya da küçük düşürücü muameleyi” yasaklayan 3’üncü unsura ters olduğuna hükmetti.

‘ÖZGÜRLÜK HAKLARI KISITLANDI’

Davacıya Suriye’ye gönderilme kararına karşı hukuken itiraz hakkı tanınmaması, AİHS’nin “etkili başvuru” hakkını düzenleyen 13’üncü unsuruna, Meriç’te yakalanmasından Suriye’ye gönderilmesine kadar geçen iki günlük müddette özgürlük haklarının kısıtlanması da “kişi özgürlük ve güvenliğini düzenleyen 5’inci madde” kapsamında ters bulundu. Türkiye savunmasında davacının istekli dönüşler çerçevesinde Suriye’ye gönderildiğini bildirmişti.

Söz konusu kişinin Suriye’ye gönderildikten sonra yine Türkiye’ye giriş yaparak Türkiye üzerinden Almanya’ya gitmeyi başardığı ve daha evvel Almanya’ya kaçarak iltica hakkı kazanan ailesiyle birlikte Almanya’da yaşadığı belirtildi. (DW Türkçe)