3600 ek göstergede sona yaklaşıldı

3600 ek gösterde uzun vakittir tartışılıyor. Milyonlarca kamu çalışanının maaşlarını ve daha çok da emekli ikramiyelerini etkileyecek olan uygulamanın daha kapsayıcı olması için çalışmalar yürütülüyor.

Ek gösterge maaş ve emekli ikramiyelerini belirlerken kullanılan bir hesaplama prosedürü olarak öne çıkıyor. Ek göstergenin artması, alınacak ödemenin artması manasına geliyor.

Unsur madde 3600 ek göstergenin içeriği

Temmuz ayında son halini alarak yasalaşması beklenen 3600 ek gösterge ile ilgili bugüne kadar ortaya çıkan tabloya nazaran uygulamanın şu halde çıkacak:

  • 3600 ek gösterge kamu çalışanlarını kapsayacak.
  • Şu ana kadar öğretmenler, hemşireler, polisler ve din görevlilerini kapsıyor. Yönetici pozisyonundaki memirler de bu kapsamda düşünülüyor. Lakin kapsamın genişlemesi için çalışma devam ediyor.
  • Göstergesiz memurların da gösterge kapsamına alınması düşünülüyor.
  • Ek gösterge ile ismi geçen mesleklerde çalışanların maaşları ve emekli ikramiyeleri ve emekli maaşları yükselecek. Artış emekli ikramiyelerine daha büyük oranda yansıyacak.
  • Ek gösterge arttığında ismi geçen memurlerin maaşları ortalama 100-200 lira ortasında zamlanacak. 6 bin lira maaş alan bir memurun maaşı 6 bin 200 lira olacak.
  • Emekle maaşlarındaki artış eskiye oranla yüzde 20’lere varan bir yükseliş gösterecek. Maaşlara en az 20-30 bin lira ortasında artış uygulanacak. Çalışma yılına nazaran bu sayı 35 bin liraya kadar çıkacak. Daha evvel 150 bin lira emekli ikramiyesi alacak bir memur ek 3600 gösterge verildiğinde 180 bin lira emekli ikramiyesi alacak.
  • Öğretmen emeklilerine 1.000 lirayı aşan artırım yapılacak. 5 bin 200 lira alan bir öğretmen emeklisi 3600 ek gösterge sonrasında 6 bin 240 lira maaş alacak.