2 yıl içinde elektrikli uçaklar için bilet satışı başlayacak

Avustralyalı havayolu şirketi Rex’in havacılık projeleri yönetim müdürü Keith Tonkin, çarşamba günü ABC Australia’ya “Teknoloji işe yarıyor. İşe yaradığı deneme uçuşunda kanıtlandı ve iki yıl içinde çok şey yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

Ayrıca fosil yakıtlı uçaklara alternatif bulmanın çevresel aciliyetine de değinen Tonkin, “Yeryüzündeki karbon kirliliğinin yaklaşık yüzde 2’sine sebep olan tüm hava taşıtı operasyonlarından kaynaklanan karbon salımlarını azaltmaya yönelik global bir gayret var” dedi.

Fakat Tonkin elektrikli hava taşıtlarının güvenliğine ait kamu algısının, havayollarının üstesinden gelmesi gereken bir pürüz olduğunu “Bu problemin muhakkak bir paydaş iştiraki tarafı var. Bence bu yalnızca halkı yeni sistemin yararları hakkında eğitmekle ilgili bir problem… ve sonra bir defa başladık mı, her şey yoluna girecek” sözleriyle kabul etti.

Rex Airlines, havayolunun mevcut filosunu hidrojen yakıtlı elektrikli motorlarla değiştirmeyi yahut güçlendirmeyi planlıyor.

2 İLA 5 YIL İÇİNDE ELEKTRİKLİ UÇAKLAR İLE SEFERLER DÜZENLECEK

Avustralya’nın CAPA Havacılık Merkezi’nin onursal lideri Peter Harbison, batarya tartısının büyük bir tasa kaynağı olduğunu söyledi. Harbison mevzuyla ilgili “Uzun aralı bir uçuş için bir A380’in deposunu doldurmak isterseniz, şu anda hava taşıtının kendisinden daha ağır olan aşağı üst 500 tonluk bir bataryaya gereksiniminiz var” dedi.

Harbison ayrıyeten teknolojiden umutlu olduğunu ve yakında elektrikli uçaklar ile seferlere başlanabileceğini şu sözlerle açıkladı:

Fakat daha küçük, daha kısa bölümlerde çok yakında… gelecek iki ila 5 yılda, elektrik gücüyle kısa arada çalışabilecek hava taşıtlarıyla uçmak mümkün olacak. Kelam konusu teknoloji, öbür havayolu şirketlerinin daha küçük uçaklar kullanarak seferler yapmasına ve yarım düzine kadar yolcu taşımasına da imkan sağlayacak.”

Söz konusu teknoloji, öbür havayolu şirketlerinin daha küçük uçaklar kullanarak seferler yapmasına ve yarım düzine kadar yolcu taşımasına da imkan sağlayacak.

Harbison, havacılıktaki katı güvenlik düzenlemelerinin yolcuların havada kullanılan elektrik teknolojisine ait endişelerini hafifleteceğini de kelamlarına ekledi.

ELEKTRİKLİ UÇAKLAR İÇİN BEŞERLER ENDİŞELENMEMELİ

Harbison İnanılmaz derecede kapsamlı bir biçimde incelenmemiş hiçbir şeyin insanları uçurmayacağından katiyetle emin olabilirsiniz” diyerek elektrikli uçaklar ile ilgili endişelerin yersiz olduğunu söyledi.

Dünyada elektrikli uçaklar üzerine çalışan çok sayıda şirket bulunuyor. Avustralyalı havayolu şirketi Rex, gelişen teknolojiyi 2024’e kadar belli bölgesel rotalarda denemeyi planladığını açıklarken, Avustralya genelinde birkaç şirket halihazırda çalışmalarını sürdürüyor.