“1 dolar 22 lira olacak” diyen Selçuk Geçer tarih verdi! Her dediği çıkıyor

Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer uyarıyorum başlığı ile yeni piyasa görüntüsünü yayınladı. Dolar/TL’de 22 lira üzerinde bir düzey görüleceğini belirten Geçer, tarih verdi. Bilhassa FED’in alacağı faiz kararlarında agresifleşeceğini söyleyen Geçer, 100 baz puan faiz artışına dikkat çekti.

“DOLAR ŞU AN ÇAKILMIŞ DURUMDA”

“Dolar 17,30 civarına çakılmış durumda. Ama önümüzdeki günlerde çok süratli yükselecek. Zira cari açık yükselmeye başladı. Hasebiyle cari acık ve ödeme sorunları olduğu sürece dolar yükselecek. Euro dolar ortasındaki makasın açılıp açılmaması pariteye bağlı. Sterlin 21’in üzerine çıktı. Dola endeksi 105’in kıyısında. Yani dolara olan talep devam ediyor. Türkiye’den ise para çıkmaya devam ediyor. Bu da doların yükselmesine neden oluyor. Enflasyon için tek hanelere düşmesi mümkün değil.”

FED 100 BAZ FAİZ ARTIŞINA GİDİYOR

“Dolar Euro Sterlin aslında bir sebep değil sonuçtur. Dolar yükselmesinin sebebi iktisat siyasetlerinin olmaması. Para siyasetler ile işi kıvırmaya çalışıyorlar. Yoksa dolar 20 olsa ne olur 50 olsa ne olur. Amerika’daki faiz artışları daha artacak. Avrupa’daki faiz artışları 25’i geçmez. FED 100 baz puan artış yaparsa kimse şaşırmasın. Bu sene 4,5-5 ortasında faizi kapatabiliriz. Şimdilik denetimli enflasyon işlerine geliyor. Çift haneleri enflasyon gelirse Amerika orta faiz artışları bile yapabilir. Bununla bir arada altın fiyatları üst gerçek çıkar. Bir manada piyasalar çalkalanır. En kıymetlisi gelişmekte olan ülkeler bilhassa Türkiye önemli manada etkilenir. Zira Türkiye her alanda ayrıştı. “

DOLAR O TARİHTE 22 LİRAYI GÖRECEK

“Ağustos’ta 22 civarına bir dolar görürüz. Euro ise 22. Fakat Eylül’den sonra daha soğuk havalar getirecek. Hem iklim hem finansal manada soğuk havalar gelecek. Türkiye üzere ülkelerde enflasyonu tetikleyecek durumlar olacak. Eylül, Ekim Kasım aylarında biz 22 civarındaki dolar süratle yükselişe geçecek. Aralık’ta denetimden çıkar. Allah sonumuzu hayır etsin. Para siyasetleri ile devam ederlerse bizde ne dolar yerinde durur ne de enflasyon yerinde durur. Her geçen gün daha da fakirleşiriz.